Aktualności

"Kreatywnie i patriotycznie – spotkania w Letniej Czytelni"

29.08.2020

Grudziądzka książnica uzyskała dofinansowanie w wysokości 8 000 zł ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”. Projekt „Kreatywnie i patriotycznie – spotkania w Letniej Czytelni” to propozycja ciekawych zajęć warsztatowych dla dzieci łączących zabawę z nauką i kulturą, których celem było wzmocnienie więzi lokalnych i międzypokoleniowych, a także pomoc w wyjaśnieniu znaczenia tożsamości narodowej. Działania przeprowadziliśmy w Letniej Czytelni – atrakcyjnym miejscu znajdującym się w ogrodzie Biblioteki, przygotowanym z myślą o organizacji działań edukacyjno-kulturalnych na świeżym powietrzu.

W ramach zadania zorganizowano pięć bezpłatnych kreatywnych warsztatów o różnej tematyce, w tym patriotycznej:

09.07 warsztaty z rysowania długopisem 3D – uczestnicy warsztatów zamienili się w przestrzennych kreatorów i za pomocą specjalnych długopisów 3D oraz kartki papieru, pod okiem doświadczonych instruktorów, stworzyli trójwymiarowe, oryginalne przedmioty.

16.07 warsztaty malowania ekotorby – warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci zapoznały się z różnymi technikami malowania na tkaninie. Na zajęciach dzieci nanosiły na torby to, co kojarzy im się ze słowem Polska, Ojczyzna, niepodległość.

22.07 warsztaty gier podwórkowych – skierowane do dzieci, ich rodziców i opiekunów. Podczas warsztatów zostały na nowo odkryte stare gry i zabawy podwórkowe, w które bawiły się dzieci 15, 20, a nawet 30 lat temu. Rodzice przypomnieli sobie zabawy ze swojego dzieciństwa, a dzieci poznały świat zabaw rodziców.

06.08 warsztaty kreatywne PlayMais – edukacyjna zabawa, podczas której dzieci łączyły chrupki PlayMais za pomocą odrobiny wody w dowolne kształty tworząc z nich rozmaite obrazki lub trójwymiarowe figury przestrzenne. Wykonali m.in. charakterystyczne dla Grudziądza budowle.

13.08 warsztaty komiksowe – wprowadziły dzieci do świata sztuki komiksu. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali historię tego gatunku literatury. Efektem końcowym warsztatów było stworzenie krótkiej historii komiksowej o Grudziądzu.

Początek zajęć godz. 11:00.

Liczba uczestników była ograniczona. Obowiązywały zapisy pod nr tel. 56 4620201.

Na zakończenie projektu 29 sierpnia (sobota) o godz. 12:00 odbył się interaktywny spektakl przygodowy dla dzieci w wieku 4-12 lat zatytułowany „Franek Włóczęga i legend księga”. Spektakl tematyką sięgał do korzeni polskiej tradycji zawartych w legendach, w przystępny dla młodego widza sposób przedstawiając historie będące jednym ze źródeł naszej tożsamości. Ponadto spektakl stanowił swoistą promocję czytelnictwa wśród najmłodszych, starając się zwrócić ich uwagę na wartości i wiedzę płynącą z czytania książek. Wystąpili aktorzy Teatru w Ruchu.

Wydarzenia odbyły się zgodnie z obowiązującymi zasadami reżimu sanitarnego.

Dofinansowano ze środków gminy-miasto Grudziądz

Organizator

Partnerzy medialni