Aktualności

Słowa piórem i pędzlem malowane

25.01.2018

W czwartek 25 stycznia w bibliotece przy ul. Nauczycielskiej 19 odbyło się spotkanie autorskie z grudziądzkim prozaikiem i poetą Wiesławem Hawełko-Wizo. Spotkaniu towarzyszyła wystawa malarstwa Michała Hawełko. Podczas spotkania autor zaprezentował swoje wiersze z kilku tomików, a także rozmawiał z gośćmi o literaturze, kulturze.

Wiesław Hawełko-Wizo – współtwórca Grudziądzkiej Spółki Literacko-Plastycznej „Trynka”, założyciel Stowarzyszenia Grudziądzka Grupa Literacko-Kulturalna „ŚWIT”, organizator wielu spotkań literacko-artystycznych, wystaw, koncertów. Od 2012 r. prowadzi stronę „Wizo-czyta”, której celem jest propagowanie szeroko pojętego czytelnictwa i korzystania z dóbr kultury. Posiada bogaty dorobek literacki. Jest autorem tomików poezji: „Fiksum dyrdum czyli w podskokach po gminie”, „Słowa myślą kreślone”, „To było wczoraj”. Jego wiersze ukazały się w prasie lokalnej i krajowej oraz w almanachach m.in.: „Grudziądzka Spółka Literacka Trynka”, „Myśli malowane podczerwienią”, „Fraszki i słowne igraszki”.

Michał Hawełko – przygodę z malarstwem rozpoczął 20 lat temu. Maluje głównie martwą naturę i pejzaże techniką olejną oraz pastelami. Swoje prace prezentował na wielu przeglądach twórczości artystycznej m.in.: Triennale Jednego Dzieła, Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Niepełnosprawnych w Grudziądzu, a także na wystawach indywidualnych.