Aktualności

Spotkanie z Marią Paszyńską

05.09.2021

16 września 2021 o godz. 16:00 w Filii nr 7 przy ul. Chopina 33 odbędzie się spotkanie z Marią Paszyńską, pisarką i felietonistką.

Maria Paszyńska przez kilka lat pracowała jako prawnik oraz przewodnik miejski po Warszawie. Zadebiutowała w 2015 roku powieścią „Warszawski niebotyk”, która znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Powieść „Owoc granatu. Dziewczęta wygnane” została nominowana w plebiscycie portalu lubimy czytać do miana Książki Roku 2018 w kategorii Powieść historyczna.

Autorka specjalizuje się w powieści historycznej. Starannie przygotowuje się do pisania każdej kolejnej książki, docierając do trudno dostępnych materiałów źródłowych. Maria Paszyńska skupia się nie tylko na rzetelności w kwestii realiów historycznych, lecz także na wnikaniu w psychikę bohaterów i ukazywaniu ich emocji. Szczególnie ważne są dla niej tematy społeczne, głównie te dotyczące tolerancji, wielokulturowości i dialogu międzyreligijnego. W swoich książkach przedstawiała m.in. przedwojenną Warszawę, Imperium Osmańskie, wojenne losy stołecznego ogrodu zoologicznego prowadzonego przez Jana i Antoninę Żabińskich oraz tułaczkę Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej. Stworzyła cykle książek takie jak: „Cień Sułtana”, „Owoc granatu”, „Wiatr ze wschodu”.

Spotkanie autorskie odbędzie się w ramach zadania GBO „Wszystkie strony kultury – imprezy kulturalno-edukacyjne w grudziądzkich bibliotekach”. Jego wnioskodawcą był Piotr Rohde.