Aktualności

"Tajemnice szyfrów"

13.09.2021

Biblioteka zdobyła dofinansowanie z Fundacji BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo – 2021”. Dotacja w wysokości 7015 zł zostanie przeznaczona na realizację projektu „Tajemnice szyfrów”. Jego celem jest przybliżenie dzieciom postaci Jana Kowalewskiego, matematyka, lingwisty, kryptologa i kryptoanalityka.

Jan Kowalewski urodził się 24 października 1892 roku w Łodzi. Podczas I wojny światowej służył w armii rosyjskiej w jednostkach inżynieryjnych. W maju 1919 wrócił do niepodległej Polski z II Korpusem Polskim i rozpoczął służbę w wywiadzie. Podczas wojny z bolszewikami złamał ponad 100 kluczy szyfrowych, co pozwoliło odczytać ponad 3000 tajnych depesz wroga, zawierających m.in. strategię przeciwnika przygotowaną na przełomową Bitwę Warszawską w 1920 roku, co miało ogromny wpływ na zwycięstwo Polski w tej bitwie.

Przedstawiając postać Jana Kowalewskiego i jego osiągnięcia w dziedzinie kryptologii zwiększymy świadomość dzieci na temat jej roli na przestrzeni wieków po czasy współczesne, gdzie jest wykorzystywana w rozwiązaniach zapewniających np. bezpieczeństwo kart bankomatowych, haseł komputerowych i handlu elektronicznego czy w utajnianiu informacji w wojskowości i dyplomacji.

W ramach projektu zorganizujemy pięć bezpłatnych warsztatów dla dzieci, na których zapoznają się z różnymi metodami szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości. Odbędą się zajęcia:

  • dla grup zorganizowanych (klasy III-V szkoły podstawowej) – daty do uzgodnienia,
  • dla uczestników indywidualnych w wieku 9-11 lat – termin: 5 października 2021, godz. 16:30.

Elementem kończącym projekt będzie konkurs pt. „Mistrz szyfrowania”, w którym będą mogli wziąć udział uczestnicy warsztatów. Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

Zapisy na warsztaty przyjmujemy od 13 do 30 września 2021 roku w Dziale dla Dzieci i Młodzieży przy ulicy Legionów 28.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 56 46 202 01 lub 02.

Organizator

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w ramach programu „Dzieci Kapitana Nemo – 2021”