"Wiktor Kulerski in memoriam" w 150. rocznicę urodzin i 80. rocznicę śmierci

30.09.2015

Grudziądzka książnica zdobyła grant w wysokości 10.000 zł w konkursie „Tu mieszkam, tu zmieniam” Fundacji BZ WBK na realizację projektu „Wiktor Kulerski in memoriam”, który miał przybliżyć postać i dokonania patrona Biblioteki Miejskiej, wybitnego działacza społecznego i politycznego związanego z Grudziądzem. Przedsięwzięcie rozpoczęło się 20 marca i trwało do końca września 2015 roku. Całkowity koszt zadania wyniósł 16.115 zł, z tego 6.115 zł stanowiło dofinansowanie z Urzędu Miejskiego.
Imprezy zorganizowane w ramach projektu podzielono na trzy części:
1. Część popularnonaukowa obejmująca wykłady, wystawę, konferencję naukową oraz przygotowanie folderu informacyjnego o bibliotece i Wiktorze Kulerskim.
2. Część rekreacyjna, w której zabawa była pretekstem do poznania dokonań Wiktora Kulerskiego. Odbyły się imprezy takie jak: rajd rowerowy, piknik oraz spacer po mieście z przewodnikiem.
3. Część edukacyjna dla dzieci, w ramach której zorganizowano zajęcia i konkurs.

W dniu rocznicy urodzin naszego patrona – 20 marca – o godzinie 11.00 złożono kwiaty pod pomnikiem Wiktora Kulerskiego na Plantach Al. 23 Stycznia. Godzinę później w Dziale dla Dzieci i Młodzieży odbyły się zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. „Być wzorem za Wiktorem”. O godz. 17.00 rozpoczął się wykład inauguracyjny połączony z prezentacją multimedialną „Wiktor Kulerski – droga do narodzin idei Gazety Grudziądzkiej” Reginy Potęgi-Magdziarz, kierownika Działu Naukowego Biblioteki Miejskiej. Wykład był poprzedzony występem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu.

16 kwietnia o godz. 17.00 odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wiktor Kulerski – życie i dzieło”. Ekspozycję prezentowano w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej do końca września 2015 roku.

W maju zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:

• 4 maja ogłosiliśmy konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych „Aby Polska Polską była – w Wiktorze Kulerskim siła” (rozstrzygnięcie miało miejsce 17 czerwca)
  • 14 maja, godz. 17.00 – wykład „Wiktor Kulerski jakiego nie znamy” wygłoszony przez Waldemara Skiwskiego, bibliotekarza Filii Pedagogicznej
  • 16 maja, godz. 10.00 – rajd rowerowy „Śladami Wiktora Kulerskiego”
    Trasa rajdu wiodła przez miejscowości związane z głównym bohaterem: Grudziądz, Owczarki, Dusocin. W każdym z punktów postoju miały miejsce krótkie pogadanki wyjaśniające związek danej miejscowości z Wiktorem Kulerskim.
  • 28 maja – piknik biblioteczny z zaproszonymi bibliotekarzami z powiatu grudziądzkiego w Ogrodzie Biblioteki Miejskiej
    Podczas pikniku odbyło się otwarcie „Zakątka Kulerskiego”, miejsca upamiętniającego patrona biblioteki, oraz występ Grudziądzkiej Grupy Literacko-Kulturalnej „ŚWIT”. W „Zakątku” ustawiono gablotę informującą o życiu i działalności W. Kulerskiego, ławeczki oraz regał z książkami. W okresie od maja do sierpnia „Zakątek Kulerskiego” będzie pełnił funkcję letniej czytelni, do której każdy w wolnym czasie będzie mógł przyjść poczytać.

W pierwszą niedzielę czerwca (7.06.2015) odbył się spacer po mieście z przewodnikiem PTTK „Śladami Wiktora Kulerskiego”. Spacer rozpoczął się przy Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Moniuszki 8 (dawny BAZAR), a zakończył w Bibliotece Miejskiej przy ul. Legionów 28.

W dniu rocznicy śmierci patrona Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu czyli 18 września zorganizowano w Ratuszu konferencję naukową „Wiktor Kulerski – ocalić od zapomnienia”, podczas której wykłady wygłosili: prof. dr hab. Szczepan Wierzchosławski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), mgr Janusz Dargacz (Muzeum Historyczne Miasta Gdańska), dr Tomasz Krzemiński (Polska Akademia Nauk Oddz. Toruń), dr hab. Teresa Astramowicz-Leyk, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Na zakończenie całego projektu w Czytelni Czasopism Biblioteki Miejskiej wystąpił grudziądzki chór The G Singers.

ORGANIZATOR:

GRANTODAWCY: