O nas

Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych

ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
tel. 56 46 220 72, kom. 571 949 061
e-mail: bibl.f13@grudziadz.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa, piątek 10:00-18:00
czwartek, pierwsza sobota miesiąca 9:00-14:00

Data otwarcia: grudzień 1985 r.

Kierownik: Emilia Śliwińska

Zbiory: 9.899 książek oraz 6.035 zbiorów specjalnych (stan w dn. 31.12.2023 r.)

  • Literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
  • Lektury dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
  • Zbiory specjalne: audiobooki, książki nagrane w systemie „czytaka”; zbiory multimedialne – gry komputerowe, programy edukacyjne, encyklopedie, słowniki, bajki itp.
  • Publikacje z Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”: Atlas historyczny Polski, Atlas świata T.1 i T.2, Atlas Polskich Powstań Narodowych, Warszawa – mapa ogólna – plan miasta, Bliżej Skarbów Kultury – mapa, Unia Europejska – mapa, Lwów – plan Starego Miasta.

Sponsorami audiobooków dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych są: Wytwórnia Octu i Majonezu „Ocetix” Sp. z o.o. oraz Champion Dorota Piotrowska. Fundatorem naklejek na płyty jest Drukarnia Printeo.pl.

Prasa: Gazeta Pomorska, Polityka, Świerszczyk

Oferta kulturalno-edukacyjna: spotkania autorskie, prelekcje, wystawy prac artystów niepełnosprawnych i nieprofesjonalnych, spotkania z czytelnikami, wystawy świąteczne, występy zespołów artystycznych, happeningi, zajęcia oraz konkursy plastyczne i literackie, głośne czytanie, przyjmowanie wycieczek, Popołudnie książkolubków (cykliczne spotkania), gry stolikowe dla seniorów (w każdą środę miesiąca o godz. 10:30)

2 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Możliwość skorzystania z drukarki. Zasady korzystania z komputerów i Internetu określa osobny regulamin.

Od 1999 roku funkcjonuje jako Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Jest placówką integracyjną, dostosowaną do potrzeb czytelników niepełnosprawnych. Zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne – zamontowano automatyczne drzwi, usunięto stopnie i podesty, meble ustawiono w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim, stworzono także odpowiednie zaplecze sanitarne.

Większość czytelników Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych jest członkami Polskiego Związku Niewidomych (Oddział w Grudziądzu). Od 2007 roku Ośrodek dysponuje Czytakami czyli cyfrowymi odtwarzaczami dla osób niewidomych, słabowidzących oraz seniorów. W chwili obecnej placówka posiada ponad 3.300 tytułów książek nagranych w systemie czytaka (stan na koniec 2022 roku).

Raz w miesiącu (w drugi czwartek miesiąca) pracownicy dowożą do domów książki czytelnikom chorym i niepełnosprawnym, którzy nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki.

W bibliotece działa Dyskusyjny Klub Książki 1 (wcześniej funkcjonujący w Wypożyczalni Głównej).

W 2017 roku w bibliotece zrealizowano projekt „Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych” w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Zakupiono wyposażenie 3 działów biblioteki w nowoczesne urządzenia. Placówkę zaopatrzono w projektor multimedialny, ekran, komputer przenośny z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne, sztalugi i ramy wystawowe, sprzęt nagłaśniający, aparat fotograficzny oraz nowe stoły i krzesła. Dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych zakupiono komputer stacjonarny z programem czytania tekstów dla czytelników z wadą wzroku. Zamontowano również nowe oświetlenie oraz zaciemniające rolety na oknach.

W 2023 roku w filii zrealizowano zadanie „Biblioteka bez barier”, które w całości zostało sfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „Kultura bez barier”. Zlikwidowano drzwi w wiatrołapie, a na ich miejsce zamontowano drzwi automatyczne. Z myślą o osobach niedosłyszących zakupiono pętlę indukcyjną otwierającą możliwość korzystania z wydarzeń tej grupie odbiorców. Unowocześniono stanowisko komputerowe dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Wyposażono je w: specjalistyczną mysz typu trackball z dodatkowymi przyciskami zewnętrznymi, monitor dotykowy oraz kamerę do przeglądania i powiększania. W placówce zatrudniono na pół etatu osobę z niepełnosprawnością oraz zakupiono sprzęt komputerowy dla pracownika. Przeprowadzono cykl szkoleń dla pracowników Biblioteki Miejskiej, które dotyczyły pracy z osobami ze szczególnymi potrzebami oraz poprawienia dostępności cyfrowej. Wzbogacono zbiory o nowe tytuły audiobooków, książek z dużym drukiem, a także opłacono dostęp do publikacji elektronicznych w aplikacji Legimi. Ponadto zakupiono czytaki – cyfrowe odtwarzacze do słuchania audiobooków. Po udoskonaleniu ścieżki dostępności w filii zorganizowano cztery spotkania z lektorami audiobooków: dwa dla dorosłych i dwa dla dzieci.
Działania zrealizowane w ramach przedsięwzięcia poprawiły dostępność do oferty Biblioteki użytkownikom ze szczególnymi potrzebami. Dały im szansę uczestnictwa w życiu kulturalnym i sprawiły, że Biblioteka stała się miejscem integracji z osobami pełnosprawnymi.

Pliki do pobrania


REGULAMIN FILII NR 1318.12.20200.4 MB / pdfPobierz
REGULAMIN KORZYSTANIA Z KOMPUTERÓW I INTERNETU18.12.20200.1 MB / pdfPobierz