Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych
ul. Mikołaja z Ryńska 1/7
tel. 56 46 220 72, kom. 571 949 061
e-mail: bibl.f13@grudziadz.pl
UWAGA
5 czerwca 2023 r. (poniedziałek) 10:00-14:00
7 czerwca 2023 r. (środa) 10:00-15:00
Godziny otwarcia od 01.04.2023 r.:
Poniedziałek, wtorek, środa, piątek 10:00-18:00
Czwartek, pierwsza sobota miesiąca 9:00-14:00
Data otwarcia: grudzień 1985 r.
Kierownik: Aleksandra Szymczyk
Zbiory: 9.498 książek oraz 5.908 zbiorów specjalnych (stan w dn. 31.12.2022 r.)
- Literatura piękna i popularnonaukowa dla dzieci, młodzieży i dorosłych,
- Lektury dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
- Zbiory specjalne: książka mówiona na kasetach magnetofonowych, audiobooki, książki nagrane w systemie „czytaka”; zbiory multimedialne – gry komputerowe, programy edukacyjne, encyklopedie, słowniki, bajki itp.
- Publikacje z Fundacji Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt”: Atlas historyczny Polski, Atlas świata T.1 i T.2, Atlas Polskich Powstań Narodowych, Warszawa – mapa ogólna – plan miasta, Bliżej Skarbów Kultury – mapa, Unia Europejska – mapa, Lwów – plan Starego Miasta.
Sponsorami audiobooków dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych są: Wytwórnia Octu i Majonezu „Ocetix” Sp. z o.o. oraz Champion Dorota Piotrowska. Fundatorem naklejek na płyty jest Drukarnia Printeo.pl.
Prasa: Gazeta Pomorska, Polityka, Świerszczyk
Oferta kulturalno-edukacyjna: spotkania autorskie, prelekcje, wystawy prac artystów niepełnosprawnych i nieprofesjonalnych, spotkania z czytelnikami, wystawy świąteczne, występy zespołów artystycznych, happeningi, zajęcia oraz konkursy plastyczne i literackie, głośne czytanie, przyjmowanie wycieczek, Klub Przyjaciół Książki (cykliczne spotkania)
3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Możliwość skorzystania z drukarki. Zasady korzystania z komputerów i Internetu określa osobny regulamin.
Od 1999 roku funkcjonuje jako Filia nr 13 i Ośrodek Czytelnictwa Niepełnosprawnych. Jest placówką integracyjną, dostosowaną do potrzeb czytelników niepełnosprawnych. Zlikwidowano wszystkie bariery architektoniczne – zamontowano automatyczne drzwi, usunięto stopnie i podesty, meble ustawiono w sposób umożliwiający swobodne poruszanie się na wózku inwalidzkim, stworzono także odpowiednie zaplecze sanitarne.
Większość czytelników Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych jest członkami Polskiego Związku Niewidomych (Oddział w Grudziądzu). Od 2007 roku Ośrodek dysponuje nowym sprzętem dla osób niewidomych i niedowidzących – CZYTAKIEM. W chwili obecnej posiada 250 tytułów książek nagranych w systemie czytaka.
Raz w miesiącu (w drugi piątek miesiąca) pracownicy dowożą do domów książki czytelnikom chorym i niepełnosprawnym, którzy nie mogą osobiście odwiedzać biblioteki.
W bibliotece działają: Dyskusyjny Klub Książki Mówionej oraz Dyskusyjny Klub Książki 1 (wcześniej funkcjonujący w Wypożyczalni Głównej).
W 2017 roku w bibliotece zrealizowano projekt „Wyposażenie Filii nr 13 Biblioteki Miejskiej w sprzęty do realizacji przedsięwzięć kulturalno-oświatowych” w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego. Zakupiono wyposażenie 3 działów biblioteki w nowoczesne urządzenia. Placówkę wyposażono w projektor multimedialny, ekran, komputer przenośny z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne, sztalugi i ramy wystawowe, sprzęt nagłaśniający, aparat fotograficzny oraz nowe stoły i krzesła. Dla Ośrodka Czytelnictwa Niepełnosprawnych zakupiono komputer stacjonarny z programem czytania tekstów dla czytelników z wadą wzroku. Zamontowano również nowe oświetlenie oraz zaciemniające rolety na oknach.